Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 11:53

Euro 2020: Ουγγαρία – Γαλλία 1-1: «Κόλλησαν» οι Γάλλοι κι όμιλος πήρε «φωτιά»

Η Ουγγαρία προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και κράτησε το 1-1 με τη Γαλλία, πράγμα που σημαίνει ότι ελπίζει για πρόκριση στους «16» του Euro 2020.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο, οι τρικολόρ είχαν την πρώτη τους, μεγάλη, ευκαιρία στο 14′ με το κοντινό σουτ του Μπενζεμά που απέκρουσε ο Γκουλάτσι, για να ακολουθήσει στο 17′ η άστοχη κεφαλιά του Μπαπέ. Οι Ούγγροι ένιωθαν την πίεση και στο 26′ έκαναν και αναγκαστική αλλαγή, με τον Άνταμ Σάλαϊ να αφήνει τη θέση του στον Νίκολιτς, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με την τεράστια χαμένη ευκαρία του Μπενζεμά μετά την εκπληκτική πάσα του Μπαπέ.

Η Γαλλία είχε τον έλεγχο και απείλησε στα επόμενα λεπτά με τον επιθετικό της Παρί Σεν Ζερμέν και τον Πογκμπά, αλλά στο 45+2′ υπέστη σοκ: Ο Φιόλα έφυγε στην πλάτη της γαλλικής άμυνας και νίκησε τον Γιορίς κάνοντας το 1-0! Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ να μπαίνει στο δεύτερο με στόχο την ισοφάριση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Θα μπορούσε να έρθει στο 59′ αλλά το σουτ του Ντεμπελέ, ο οποίος δύο λεπτά νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Ραμπιό, πήγε στο δοκάρι, για να γίνει τελικά το 1-1 στο 66′: Ο Γιορίς βρήκε τον Μπαπέ, αυτός κατέβασε και γύρισε για τον Γκριεζμάν, ο οποίος από κοντά ισοφάρισε. Αμέσως μετά, στο 69′, ο Μπαπέ πήγε για το 1-2 αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ και στο 82′ είδε τον Γκουλάτσι να αποκρούει και να κρατάει την ισοπαλία.

Αποτέλεσμα με το οποίο η Γαλλία πήγε στους 4 βαθμούς ενώ η Ουγγαρία πανηγύρισε τον πρώτο και ελπίζει, εν αναμονή και του Πορτογαλία – Γερμανία, σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ (84′ Λόβρενκσιτς), Σέφερ (75′ Κσέρι), Νάγκι, Nέγκο, Ανταμ Σάλαϊ (26′ Νίκολιτς), Ρόλαντ Σάλαϊ.

Γαλλία: Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ντίνιε, Πογκμπά (76′ Τολισό), Ραμπιό (57′ Ντεμπελέ, 87′ Λεμάρ), Καντέ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά (76′ Ζιρού), Μπαπέ.