Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 11:31

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Πάλι ο Αϊτόρ και… 7×7 το «τριφύλλι»

Από τη σεζόν 1994-95, όταν το «τρένο» του Χουάν Ραμόν Ρότσα πέτυχε 9×9, είχε να κάνει τόσο καλό ξεκίνημα το «τριφύλλι».

Όγδοο γκολ σε επτά ματς ο Αϊτόρ, ο οποίος κέρδισε και την αποβολή του Έρβιν Τζουκάνοβιτς τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του – συγκεκριμένα στο 80′ έγινε  το 1-0, στο 84′ πήρε κόκκινη ο αμυντικός του Αστέρα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί της αρκαδικής ομάδας, έπειτα από επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες (1η Δεκεμβρίου 2019).

Στο +7 ξανά από τον Ολυμπιακό η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, στο +9 από τον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του αγώνα Παναθηναϊκός – Αστέρα Τρίπολης

Ο Γιοβάνοβιτς έδωσε φανέλα βασικού στον Μπερνάρ (για πρώτη φορά τριάδα με Αϊτόρ-Σεμπαστιάν Παλάσιος) και μαζί την οδηγία να βοηθά τον Φώτη Ιωαννίδη στην πίεση ψηλά.

Ο Αστέρας Τρίπολης, από την πλευρά του, κατά την προσφιλή του τακτική, άφησε μπόλικο χώρο στον αντίπαλο, προκειμένου να εκμεταλλευθεί πιθανά κενά και να βγει στην κόντρα.

Ευκαιρίες δεν υπήρξαν στο πρώτο ημίωρο. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι καταγράφηκαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, όπως αυτό ανάμεσα σε Ρουμπέν Πέρεθ και Ματίας Ιγκλέσιας. Οι διακοπές αποσυντόνισαν την ομάδα που κρατούσε κατά κύριο λόγο την μπάλα, δηλαδή τον Παναθηναϊκό.

Από το ημίωρο κι έπειτα, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν αισθητά. Ο Μπερνάρ, ο οποίος μέχρι πρότινος έβγαινε από δεξιά, άρχισε να το κάνει και από αριστερά. Παράλληλα, ο Ιωαννίδης έγινε πιο δραστικός στην ανάπτυξη (οπισθοχωρούσε κατά βάση) και ο Πέρεθ ανέβηκε περισσότερο για να συμβάλει στην πίεση ψηλά.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 33ο λεπτό και ανήκε σε κεντρικό αμυντικό. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ, ο Ιωαννίδης έκανε τακουνάκι, ο Μπαρτ Σένκεφελντ πλάσαρε από πολύ κοντά, αλλά ο Νίκος Παπαδόπουλος απέκρουσε ενστικτωδώς και παραχώρησε κόρνερ. Επίσης, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, από φάουλ του Αϊτόρ αυτή τη φορά, ο Φακούντο Σάντσες δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Εξάλλου στις καθυστερήσεις τραυματίστηκε ο Ρουμπέν Γκαρσία αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού (αργότερα έγινε γνωστό ότι η κατάστασή του δεν ενέπνεε μεγάλη ανησυχία) και τη θέση του πήρε ο Φρανθέσκ Ρέχις Κρεσπί.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε πιο ορεξάτος για το δεύτερο ημίχρονο και έγινε ταχύτερος στην κυκλοφορία στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Ο Μπερνάρ πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά δεν είχε τη στήριξη του Παλάσιος, ο οποίος δεν έπιασε καλή απόδοση στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα, απόρροια και του γεγονότος ότι οι πόνοι δεν τον είχαν εγκαταλείψει τελείως.  Το 0-0 παρέμενε, δεδομένου ότι όλος ο Αστέρας ήταν πίσω και αμυνόταν σωστά.

Η καλύτερη στιγμή χάθηκε στο 52ο λεπτό, όταν από συρτό γύρισμα του Χουάνκαρ, ο Αϊτόρ πλάσαρε με τη μία και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Χουάν Μουνάφο πήρε τη θέση του Χερόνιμο Μπαράλες και ο Φρανθέσκ Ρέχις Κρεσπί προωθήθηκε.

Ο Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε συνεχώς να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του αντιπάλου. Έβαλε τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς αντί του Παλάσιος, αντικατέστησε τον Σάντσες με τον πιο επιθετικογενή Γιώργο Βαγιαννίδη και περίμενε τη μεγάλη φάση. Η αλήθεια είναι ότι δεν διαφαινόταν κάτι τέτοιο.

Τελικά αυτό συνέβη με τον συνήθη Αϊτόρ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Φεντερίκο Άλβαρες και κατόπιν χρήσης VAR δικαιώθηκε. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Παπαδόπουλο. Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις λύσει τον «γόρδιο δεσμό».

Η Λεωφόρος άναψε για τα καλά και στο 84′ η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο υπέρ της ομάδας του Γιοβάνοβιτς, όταν ο Τζουκάνοβιτς τράβηξε από τη φανέλα τον Αϊτόρ και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη σε διάστημα μόλις έξι λεπτών.

Ο Παναθηναϊκός είχε μία κλασική ευκαιρία για να τελειώσει το ματς στο 90+5′, όμως, ο Βέρμπιτς νικήθηκε εις διπλούν από τον Παπαδόπουλο.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι σταμάτησε τον Σίτο και δικαιολόγησε (την πιο κρίσιμη ώρα) την παρουσία του στο ματς.